Kaip mąstymas apie laiką gali padaryti jus geresniu žmogumi

 

Jūs turtingas? Puiku. Bet bloga žinia, kad tikriausiai esate baisus sukčius. Mokslas taip sako.

Pinigai verčia mus melagiais ir sukčiais. Netgi galvojimas apie juos gali versti elgtis neetiškai. Štai kaip atgauti savo skrupulingumą.


„Didesnis turto ir padėties troškimas gali skatinti neblogus veiksmus,” rašė Paulas Piffas iš Kalifornijos universiteto Berklyje plačiai cituojamame darbe, parodydamas, kad „aukštesnioji klasė“ labiau linkusi meluoti, apgaudinėti, pažeisti kelių eismo taisykles ir netgi atimti saldainį iš vaiko.


Sukčiais mus daro ne tik pinigų turėjimas. Netgi galvojimas apie juos – žvilgančias auksines monetas, pinigų medžius, metines premijas – didina tikimybę pasielgti neetiškai. Naujas tyrimas šią savaitę ne tik parodo nemoralumo intoksikaciją pinigais, bet ir siūlo paprastą sprendimą: Kai žmonės verčiami galvoti apie laiką, o ne pinigus, jie tampa introspektyvesni ir mažiau linkę daryti pikta.


Keturiuose eksperimentuose, Francesca Gino (Harvardo verslo mokykla) ir Cassie Mogilner (Whartonas) pirma subjektams pateikė žodžius, susijusius su pinigais arba laiku. Tada paprašė atlikti tam tikras užduotis, pavyzdžiui, skaičių matricas ir sakinių sudarymo testus. Dalyviai galėjo meluoti apie savo pasiekimus ir gaudavo atlygį pinigais už kiekvieną atliktą užduotį.


Beveik 90 procentų dalyvių, kurie iš pradžių buvo skatinti galvoti apie pinigus, sukčiavo, tuo tarpu iš skatintų galvoti apie laiką, sukčiavo tik 42 procentai.

Profesorės padarė išvadą, kad mąstymas apie laiką skatina mus suvokti, kas esame. Introspekcija daro mus nuoširdžiais, nes vertiname save ilguoju periodu, o ne susitelkiame į aiškią trumpalaikį sukčiavimo naudą. „Netgi geri žmonės gali elgtis, ir dažnai elgiasi, blogai,“ sakė Gino e. laiške. „Moralę vertinantys žmonės taip pat gali elgtis neetiškai, jei sugeba įtikinti save, kad jų elgesys nėra nemoralus.“

Ankstesniame tyrime Gino ir bihevioristinės ekonomikos ekspertas Danas Ariely'is spėjo, kad nesąžiningumą lemia kūrybingumas. Parašantys daugiau romanų, pateikiantys daugiau naudingų idėjų žmonės, žiūrint bendrai, gali sugalvoti ir kūrybingų neetiško elgesio pateisinimo būdų. („Taip, aš ją atleidau, bet ji savo potencialą geriau išnaudoti gali kitoje srityje“; „Nevagiu iš šio nacionalinio banko, o prisitaikau prie savaime suprantamų subsidijų, kuriomis jis naudojasi, kaip „Per didelė, kad bankrutuotų“ institucija“; etc) Kūrybingo mąstymo stimuliavimas tyrime paskatino nesąžiningą elgesį, išplaudamas liniją tarp moralės ir amoralumo.

Bet šiame tyrime Gino parodė, kad liniją tarp gėrio ir blogio žymi introspekcija. „Tam tikra prasme, ji sumažina gebėjimą užsiimti kūrybingais savo veiksmų pateisinimais,“ sakė ji.

Gali kilti pagunda nurašyti vieną kontroliuojamą eksperimentą. Bet įrodymai, kad pinigai gadina mūsų moralę, gilesni, nei vienas tyrimas: Ginos ankstesnis tyrimas, kad esame labiau linkę sukčiauti, prieš tai išvydę tūkstančius vieno dolerio banknotų, nei tik keliasdešimt, Piffo tyrimas apie saldainį iš vaiko vagiančią „aukštesniąją klasę", pranešimą, kad esame dvigubai labiau linkę išduoti partnerį, jei prieš tai išgirstame žodžius „Wall Street“, ir taip toliau. Kai vis sužinome, kad pelningiausi mūsų šalies sektoriai karts nuo karto užgniaužia savo gėrio ir blogio skyrimo jausmą, gal mums derėtų užgniaužti savo netikėjimą.

 

Money on the Mind

 

 

  

 

Skirk laiko mąstymui, tai – stiprybės šaltinis, skirk laiko maldai, tai – didžiausia jėga žemėje, skirk laiko juokui, tai – sielos muzika. Skirk laiko žaidimui, tai – amžinos jaunystės paslaptis, skirk laiko mylėti ir būti mylimam, tai – Dievo duota privilegija. Skirk laiko duoti. Diena per trumpa, kad būtum savanaudis. Skirk laiko skaitymui, tai – išminties fontanas, skirk laiko draugiškumui, tai – laimės kelias, skirk laiko darbui, tai – sėkmės kaina. Skirk laiko gailestingumui. Tai – raktas į Dangų.                                                                                                                            Motina Teresė

 

 

10 dalykų, kurių nežinojote apie laiką
„Discovery“ pateikia sąrašą dalykų, kurių galbūt nežinojote apie laiką. Pavyzdžiui, pavasarį laikas pasukamas į priekį tam, kad būtų taupomos žvakės.

 

1. „Laikas yra iliuzija, priešpiečių metas, deja, taip pat“, – juokavo garsus amerikiečių aktorius Adamsas Douglasas filme apie keliones laiku. Tačiau mokslininkai nejuokauja: kai kurie fizikos teoretikai teigia, kad laikas kilo iš daug „fundamentalesnės ir belaikės tikrovės“.


2. Stebitės, kodėl kovą pasukame laikrodžius į priekį? Išradėjas ir JAV prezidentas Benjaminas Franklinas juokais pasiūlė vasaros rytais anksčiau keltis tam, kad būtų taupomos žvakės. Šią idėją pirmieji įgyvendino 1917 metais britai.

 

3. Viena sekundė sudaro 1/86,400 dienos dalį. Tačiau Žemė aplink savo ašį nesisuka tobulai – saulės ir mėnulio keliami potvyniai stabdo mūsų planetą bei dienos trukmę pailgina 3 milisekundėmis per šimtmetį.

 

4. Tai reiškia, kad dinozaurų gyvavimo laikais diena truko tik 23 val.

 

5. Oras taip pat stabdo dieną. Per El Nino – neįprastą ir neciklišką Ramiojo vandenyno ekvatorinės dalies vandenyno srovių pasikeitimą, kurio metu šilto vandens sluoksnis pasikeičia nuo pietryčių Azijos iki Pietų Amerikos, – stiprūs vėjai gali stabdyti Žemės sukimąsi viena milisekunde per parą.

 

6. 1972 metais atominių laikrodžių tinklas 50-yje pasaulio šalių taip tiksliai suvienodino laiką, jog per 31,7 mln. metų įvyks tik 1 sekundės paklaida.

 

7. Pasaulio tiksliausias laikrodis yra Nacionaliniame standartų ir technologijos institute Kolorade (JAV). Per milijardą metų jis nesuklys nė 1 sekundės.

 

8. Iki 1800 metų kiekvienas kaimas gyvena savo laiko juostoje, kurioje laikrodžiai buvo vienodinami pagal pusiaudienį.

 

9. Albertas Eisnteinas įrodė, kad gravitacija stabdo laiką. Štai kodėl lėktuvų keleiviai, skrendantys ten, kur Žemės trauka silpnesnė, savo gyvenimą pailgina keliomis nanosekundėmis kiekvieną skrydį.

 

10. Kvantų teorija teigia, kad trumpiausias momentas šiuo metu žinomas yra „Planko laikas“ arba 0.0000000000000000000000000000000000000000001 sekundės.

 

Citatos apie laiką

 

Aplinkoje, kur kapitalas aktyvai juda 540 mylių per valandą greičiu, yra tiesiog kvaila susėsti ir šnekėti apie tai, kur mes būsime po 10 m. Jūs galite per šį laikotarpį turėti kokias penkias naujai įsisteigusias oro linijų bendroves, trys iš kurių bankrutuos.(Herbertas Keleheris)

 

Ar tu myli gyvenimą? Tad negaišk laiko, nes laikas – gyvenimo metmenys. (Bendžaminas Franklinas)

 

Aš niekada nebūnu taip užimtas, kaip laisvalaikio valandomis. (Ciceronas)

 

Aš nieko neturiu per daug, tik laiko (šv. Elenos saloje). (Napoleonas Bonapartas)

 

Aš prisipažįstu, aš netikiu laiku. (Vladimiras Nabokovas)

 

Aš supratau, kad pasakęs sau, jog sekundėlę sustosi, rizikuoji sustoti visam laikui.(Džonas F. Kenedis)

 

Ateis laikas, kai nebus kitų kalbų, kaip tik apie auklėjimą. (Frydrichas Nyčė)

 

Ateitis mus jaudina, o praeitis laiko. Štai kodėl dabartis mums išslysta. (Gustavas Floberas)

 

Dauguma nesėkmių yra netinkamai panaudoto laiko pasekmė. (Napoleonas Hilas)

 

Diena be mokslo – tuščiai praleista diena. Tiek daug yra ko mokytis ir tiek mažai turime tam laiko. (Albertas Einšteinas)


Jeigu esate 100 % užimti, tai neimate pakankamai pinigų už nuomą. (Konradas Hiltonas)

 

Jeigu nori turėti laisvalaikį, negaišk laiko. (Bendžaminas Franklinas)

 

Kalba yra žmogaus dvasios organas, žmogaus minties ir jausmo išraiška, ja kalbančios genties visuomeninio ir privačiojo gyvenimo veidrodis, genties intelektualinių ir moralinių vertybių saugykla, ryšys, siejantis laiką ir erdvę, vienijantis visas kartas ir asmenybes, individus, ir kartu – gyvas, tradicinis svarbiausių įvykių bei genčių tarpusavio santykių metraštis. (Antanas Baranauskas)

 

Kas visą dieną dirba, tas neturi laiko kada uždirbti pinigų. (Džonas D. Rokfeleris)

 

Kiekvieno kančioje, emocijoje, aistroje esama meto, kai ji priklauso pačiam žmogui su visu tuo, kas jame labiausiai individualu, nepakartojama, ir meto, kai ji priklauso menui. Tačiau pačioje pradžioje menas bejėgis ką nors su jomis padaryti. Menas - tai nuotolis, kurį kančiai suteikia laikas. Tai žmogaus transcendencija savo paties atžvilgiu. (Alberas Kamiu)

 

Kokia trumpa atkarpa tarp to laiko, kai žmogus esti per daug jaunas, ir to, kai jau per daug senas. (Šarlis Monteskjė)

 

Kuo laikas laimingesnis, tuo trumpesnis. (Plinijus Vyresnysis)

 

Laikas - ištikimiausias atkaklumo sąjungininkas. (Johanas Volfgangas Gėtė)

 

Laikas - nuostabus mokytojas, deja užmušantis savo mokinius. (Hektoras Berliozas)

 

Laikas - tai lėta mirtis. (Erichas Marija Remarkas)

Laikas - tai miražas, kuris susitraukia, kai žmogus laimingas, ir ištįsta, kai jis kenčia. (Ričardas Oldingtonas)

 

Laikas – brangi dovana, duota mums, kad taptume protingesni, geresni, brandesni ir tobulesni. (Tomas Manas)

 

Laikas – didysis mokytojas. (Edmundas Berkas)

 

Laikas – esminis ginklas konkurencinėje kovoje. Laiko švaistymas nuo kitų išteklių skiriasi tuo, kad jo neįmanoma susigrąžinti arba atsukti atgal. (Henris Fordas)

 

Laikas – pati didžiausia iš visų brangenybių. (Teofrastas)

 

Laikas – pats sąžiningiausias kritikas. (Andrė Morua)

 

Laikas – pinigai; daugelis juo moka savo skolas. (Henris Vileris Šo)

 

Laikas – tai labai svarbi poema, tik man orkestro grojama. Kažkas man trukdo klausyti – nieko negirdžiu. O gaila, kompozicija eina vis toliau, galbūt netrukus pasibaigs. Tai, ko neišgirdai, – pražus. Ta kompozicija – tai gyvenimas, ir ji tik vieną kartą būna grojama. (Mikalojus Konstantinas Čiurlionis)

 

Laikas – tai protinės veiklos darbuotojo kapitalas. (Onorė de Balzakas)

 

Laikas atskleidžia visa, kas slapta, ir slepia visa, kas aišku. (Sofoklis)

 

Laikas byra iš mūsų delnų tarsi smėlis, jo nebesugrąžinsi. Tie, kurie nuo jaunystės laiką leidžia išmintingai, gyvena turtingą, produktyvų, laimingą gyvenimą. (Robinas Šarma)

 

Laikas galų gale perkels mus per upę ir skausmų našta liks aname krante.(Romenas Rolanas)

 

Laikas gydo visas žaizdas. (Menandras)

 

Laikas gyventi, laikas vesti. (Jeronimas Laucius)

 

Laikas ima viską ir duoda viską. (Džordanas Brunas)

 

Laikas ir potvynis niekada nelaukia. (Valteris Skotas)

 

Laikas yra brangiausias turtas, jis neatsinaujina. (Robinas Šarma)

 

Laikas yra didžiausias novatorius. (Fransis Bekonas)

 

Laikas yra iliuzija. Pietų metas dvigubai taip. (Daglasas Adamsas)

 

Laikas yra ne smėlio laikrodis, perpilantis smėlį, o rišėja, rišanti pėdą. (Antuanas de Sent-Egziuperi)


Laikas yra pats gyvenimas, o gyvenimas gyvena žmogaus širdyje. (Michaelis Endė)

 

Laikas yra sukurtas kartu su praeinančių daiktų pasauliu. (Platonas)

 

Laikas yra tai, ką rodo laikrodis. (Albertas Einšteinas)

 

Laikas yra tikrasis šeimininkas, žmogus - tik svečias. (Kinų patarlė)

 

Laikas kaip pinigai: nešvaistykite jo ir turėsite pakankamai. (Gastonas de Levisas)

 

Laikas mūsų nekeičia, tik tobulina. (Maksas Frišas)

 

Laikas nieko negali padaryti didžiosioms mintims; jos ir dabar tokios pat šviežios, kaip kad tada, kai pirmą kartą prieš daugelį amžių užgimė savo autorių protuose.(Samuelis Smailsas)

 

Laikas nusineša viską; ilga metų virtinė geba pakeisti ir vardą, ir išorę, ir charakterį, ir likimą. (Platonas)

 

Laikas nutrina klaidą ir nugludina tiesą. (Gastonas de Levisas)

 

Laiko colis – tai aukso colis. Tačiau net už colį aukso nenusipirksi laiko colio. (Kinų patarlė)


Laiko nustoja tas, kurs jo laukia. (Vytautas Didysis)

 

Laiko praradimas tuo skaudesnis, kuo žmogus išmaningesnis. (Johanas Volfgangas Gėtė)

 

Laikrodis lyg kekšė, vaikščiojanti per namus. (Antanas Škėma)

 

Laikui bėgant melas pats savaime išsisklaidys. (Publijus Kornelijus Tacitas)

 

Laikui bėgant, visos tiesos išaiškės. (Menandras)

 

Laimė – pats aštriausias ginklas laiko rankose. (Polis Valeri)

 

Laimingieji valandų neskaičiuoja. (Aischilas)

 

Laisvė – ne dykinėjimas, o laisvas naudojimasis laiku, darbo ir veiklos pasirinkimas.(Žanas de la Briujeras)

 

Laukite išmintingiausio patarėjo - laiko. (Periklis)

 

Meilė dažnai kelia stiprią baimę, nes verčia žengti žingsnį pirmam, reikalauja pamiršti save, išsižadėti savęs, pasitikėti kitu ir jam pasiaukoti. Teks užmokėti už kiekvieną neištartą žodį, už neįkūnytas glamones, už sutryptas svajas. Reikės atsiskaityti už baimingumą ir jausmų šykštumą, kurie kliudė mylėti, už atsainumą ir puikybę, kurie slopino polėkius. Teks atsiskaityti už negimusius bučinius, už gerklėje užgniaužtas ašaras, už neišreikštą aistrą, už netesėtus pažadus ir iššvaistytą laiką. (Bruno Ferrero)

 

Mūsų tautai atėjo laikas sužlugdyti beprotiškąsias baltųjų svajones. (Sadao Araki)

 

Nėra tokio prisiminimo, kurio neišdildytų laikas, ir nėra tokio skausmo, kurio nenumaldytų mirtis. Bene gali būti smūgių, už tuos, kuriuos tik laikas nenumaldo ir vien mirtis išdildo iš atminties. (Migelis de Servantesas)

 

Net menkiausiai pažangai reikia ilgų kankinamo brendimo metų. (Emilis Zola)

 

Patriotizmas yra savo Tėvynės palaikymas visą laiką, ir vyriausybės, kai ji to nusipelno. (Markas Tvenas)

 

Pažintis – metams, santuoka – visiems laikams. (Uzbekų patarlė)

 

Reikia kartą ir visam laikui suprasti, kad nekultūringa žmonių akivaizdoje vartyti savo nešvarius baltinius, kad tai rodo ištvermės stoką, nepagarbą aplinkai, egoizmą, palaidumą, blogą įprotį. Reikia kartą ir visam laikui atsisakyti verkšlenimo ir apsispjaudymo. (Konstantinas Stanislavskis)

 

Sėkmė neateina per vieną dieną. Reikia kantrybės, laiko ir trupučio pagalbos. (Džonas Maksvelas)

 

Tebeturi dar lietuviai ir žemaičiai visų brangiausią palikimą savo bočių prabočių, tai yra savo kalbą, kurią idant išplėštų iš nasrų visa ryjančio laiko ir pastatytų šalia kalbų mokytą, turi aną šiandien dalinti. (Simonas Daukantas)

 

Už pinigus galima nusipirkti namą, bet ne šeimą, lovą, bet ne miegą, laikrodį, bet ne laiką, knygą, bet ne žinias, valgį, bet ne apetitą, padėtį visuomenėje, bet ne pagarbą, vaistus, bet ne sveikatą, seksą, bet ne meilę, draudimą, bet ne saugumą. Kaip matote, pinigai – dar ne viskas. (Kinų patarlė)

 

Žmonės paprastai draugyste vadina bendrą laiko leidimą, savitarpio pagalbą, keitimąsi paslaugomis – žodžiu sakant, tokius santykius, kur savimeilė tikisi šį tą laimėti. (Fransua de Larošfuko)

http://www.dienoscitata.lt/citatos_apie_laika

 

 

TESTAS: Ką žinai apie laiką?

http://ismaniejirobotai.lt/index.php?play=69

 

15 faktų apie laiką

Big Benas - tai ne bokštas, o 13 tonų sveriantis varpas, kuris skambina viduje.
 


Įvairiose civilizacijos raidos stadijose žmonija naudojo saulės, žvaigždžių, vandens, ugnies, smėlio, rato, mechaninius, elektrinius, elektroninius ir atominius laikrodžius.

 


Atominiai laikrodžiai turi vienos sekundės paklaidą per šešis milijonus metų. Viena sekundė tai 9 192 631 770 atomo cezio 133 radiacijos virpesių.

 


Laikrodžio rodyklė juda iš kairės į dešinę, nes šia kryptimi juda šešėlis ant saulės laikrodžio.
 


Seniausias saulės laikrodis rastas Egipte ir datuojamas XV amžiumi pr. M. E.

 


Egzistuoja 24 laiko juostos.

 


Beveik visa pažengusi žmonija (išskyrus JAV) nenaudoja pavadinimų AM (ante meridiem - iki pietų) ir PM (post meridiem - po pietų), nes jie yra perdaug klaidinantys.

 


Egzistuoja: tūkstantmetis, amžius, metai, ketvirtis,
​​mėnuo, dekada, savaitė, diena, valanda, minutė, sekundė, milisekundė, mikrosekundė, nanosekundė, pikosekundė, femtosekundinė, ir pan.

 


 

Niekas tiksliai nežino, kodėl metai yra suskirstyti į 12 mėnesių (šis skirstymas neatitinka nei mėnulio nei saulės kalendorius).

Nors vienoje minutėje 60 sekundžių, vienoje sekundėje - 1000 milisekundžių.

 

 

24 saulės valandos lygios 23 valandų 56 minučių 4,091 sekundžių.
 

Ant laikrodžių su romėniškais skaitmenimis ketvirta valanda beveik visada žymima IIII, ir beveik niekada nenaudojamas IV.

  

„2000 metų klaida" neegzistavo. Bent jau tiems, kas neleido pinigų jos pašalinimui, nieko blogo nenutiko.

 

APIE LAIKĄ

 

Dalį laiko iš mūsų vagia, dalį – atima, o dalis nepastebimai nuslysta šalin. Seneka

 

Rask vietą ir laiką kiekvienam darbui ir atlik jį kaip dera. Tada pasieksi didelių laimėjimų ir turėsi daugiau laisvalaikio nei tie, kurie amžinai skuba, tarytum bereikalingai gaudydami prarastą laiką. T.Edvardsas

 

Tas, kuris protingai išnaudoja laiką, niekada nesiskundžia, kad jam jo trūksta. T.Džefersonas

 

Amžius – ne ką geresnis, jei ne blogesnis patarėjas už jaunystę, nes jis daugiau prarado nei įgijo. H.D.Toras

 

Aš niekad negalvojau apie ateitį. Ji pati ateina pakankamai greit. A.Einšteinas

 

Ateitis mus jaudina, o praeitis laiko. Štai kodėl dabartis mums išslysta. G.Floberas

 

Apie ateitį reikia galvoti, bet nereikia dėl jos kankintis. N.Gogolis

 

Trys dalykai niekada negrįžta: paleista strėl, ištartas žodis ir praėjusios dienos. G.F.Daumeris

 

Laikas mūsų nekeičia, tik tobulina. M.Frišas

 

Vidutiniam žmogui rūpi laiką prastumti, o talentingasis stengiasi laiku pasinaudoti. A.Šopenhaueris